25 Kasım 2020 - Çarşamba
Anasayfa » Kediler » Tırmalama Tahtası ve Kediler
Tırmalama Tahtası ve Kediler

Tırmalama Tahtası ve Kediler

Evde kedi besliyorsunuz ancak kediniz eşyalarınızı mı tırmalıyor? Sevimli bir kedi tırmalama tahtası ile bu sorunu çözebilirsiniz. Böylece hem kedinize seveceği bir oyuncak vermiş olursunuz hem de eşyalarınızı sevimli kedinizin patilerinden korumuş olursunuz.

Kedilerin gelişimleri için onlara özel oyuncaklar kullanılmalıdır. Bu şekilde hem evin düzeni sağlanır hem de kedi de evin bir bireyi olarak sadece kendisine özel birkaç eşyaya sahip olabilir. Bu tür malzemelerin başında tırmanma tahtası gelir.

Özellikle yeni doğan kedilerde tırmanma tahtası çok önemlidir. Kas ve kemik gelişimlerini doğrudan etkiler. Patilerini gerektiği gibi kullanmasını doğal yollardan öğrenerek tırnaklarının sağlıklı kalmasını sağlar. Fakat kedilerin bu tahtaya alışması çok zordur. Alıştırmak için tahtayı onlar açekici kılmak gerekir. Bu albeniyi oluşturmak ise tamamen sizin hayal gücünüze ve kedinizin özel isteklerine kalmıştır. Bazı kediler renkli oyuncaklarla oynamayı çok severken bazıları ise bir parça mamaya koşa koşa gelirler. Kedinize göre bir materyali bir ipin ucuna bağlayıp tırmanma tahtasının tepesine mote ederek kedinin buraya ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Kediniz tahtanın tepesindeki eşyayı almaya çalışırken farkında olmadan tahtaya da alışır ve bir süre sonra tırmanma tahtasının tepesinde hiçbir şey olmasa dahi tahtaya tırmanmaya çalışır. Bu durum uzun süre devam ederse kediniz için evinizde ya da bahçenizde çok uygun bir spor alanı oluşturmuş olursunuz. Düzenli bir alışkanlık kazanması; kedinizin hem fizyolojik hem de psikolojik gelişimine çok büyük olumlu katkı sağlar.
Kedi için en pozitif vakit; uykudan yeni uyandığı ve çok hafif açlık yaşadığı dönmedir. Mamasının yedikten bir saat kadar sonra bu açlık vakti gelir. Uykudan uyandıktan on dakika sonra da aynı enerjiyi yakalayabilirsiniz. Her iki vakitte de kedinin yuvasına yakın bir yere tırmanma tahtasını koyarak beraber oyun oynayabiilrsiniz. Açlık döneminde tahtanın arkasına mamasını koyarak ödül oyunu hâline dönüştüreilirsiniz. Bu şekilde hem oyun için hem de spor için gerekli materyali kedinize sağlamış olursunuz.
Kediler için eğlenceli bir aktivite aracı olan tırmanma tahtası; kedi besleyen her evde bulunmalıdır. Böylece kedinizin eşyalarınıza zarar vermesine de engel olursunuz.

Hakkında cerry

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*