27 Kasım 2020 - Cuma
Anasayfa » Anasayfa » Genel » Kedi Nasıl Yıkanır ?
Kedi Nasıl Yıkanır ?

Kedi Nasıl Yıkanır ?

Gerçeği söylemek gerekirse kedilerin yıkanması fikrine kedilerden önce ben alışamıyorum. Kısa kulaklı balıkçı kedilerini bir kenara bırakacak olursak kediler genelde sudan nefret ederler.

Kuzenimin kedisi PırPır’ın kürküne değen bir su damlasında bile nasıl sinirlenip saatler boyu yalandığını hatırlamakla birlikte, kedilerle ilgili eğitici kitaplarda kedilerin nasıl yıkanabileceğine ilişkin bilgilerin yer aldığı bölümlerle de sıklıkla karşılaşıyorum. Aynı şekilde veteriner lobilerindekedi şampuanlarının raflar dolusu yer tuttuğunu görüyorum. Bence acil durumlar haricinde kediler yıkanmamalıdır. Zaten onlar kendilerini steril bir sıvı olan tükürükleri ile her gün yeterince yıkamaktalar. Açıkçası çok kötü kokan birçok insanla karşılaşmışımdır, ama kötü kokan  kedi hiç mi hiç görmedim.

Kedilerin yıkanmasını gerektirecek acil durumlara gelince…Kedinizin vücuduna yalayarak temizleyemeyeceği kadar sorunlu bir şeyler bulaşmışsa (mesela çok yağlı maddelere bulanmışsa ya da kuruyunca sertleşen/sertleşmiş bir takım maddeler kürküne yapışmışsa) banyo yaptırmak doğru bir çözümdür.

Ama unutmamak gerekir ki, kedilerin tüyleri köpeklerinki gibi değildir. Çok daha sık ve incedir. Bu sebeple de köpekleri yıkadıktan sonra tüylerini rahatlıkla kuruturken kedilerin tüylerinin kuruması oldukça zordur. Bir kere havlu ile ne kadar iyi kurularsanız kurulayın tüy diplerindeki nemliliğin kuruması için kedilerin iyice ısıtılmaları gerekir. Saç kurutma makinesi çok azı haricinde kediler için tam bir korku kaynağıdır ve sesini duyduğunda bile yerlerinde duramazlar.

Bence kedilerin düzenli banyo yapması konusundaki eğilimler bir ölçüde “tüketim toplumun sterilizasyon takıntısı”ndan kaynaklanıyor. “Spotless society” (~lekesiz toplum) saplantısı beraberinde parfümlü kuru ya da ıslak şampuanları, kedi havluları, kedi banyo kapları gibi bir yığın tüketim malını da getiriyor. Eğer temizlik konusunda takıntılı olmaya da eğilimli iseniz veteriner kliniğinden bir torba dolusu temizlik maddesi ile rahatlıkla çıkabilirsiniz.

Kabul ediyorum, bazı kediler bir ölçü de pasaklıdır. Ama sıradışı kediler haricinde oldukça temiz (hatta takıntılı derecede) ve titizdirler. Bu nedenle tavsiyem kedilerinizi acil durumlar dışında yıkamamanız (~ıslak banyo anlamında). Kedileri kuru şampuanla yıkamaya (ya da taramaya) gelince; veterinerlerde satışa sunulan kuru toz şampuanlar aslında bir yıkama işleminden çok kedinizi taramanızda kullandığınız toz yardımcıdırlar. Yani bu şampuanları üzerlerine yazıldığı kullanım şartlarının söylediği şekilde kedinizi tararken kullanırsınız. (Kedileri tararken kullanılan bir takım likit yardımcılar da bulunmaktadır. Ama bu likit yardımcılar her kedi için çok uygun değildir. Özellikle açık renkli, beyaz tüylü kedilerde bu likit yardımcılar çıkarılamaz tüy lekelerine sebebiyet verebilmektedir.)  Toz şampuanlar her şeyden önce kimyasal maddelerdir ve kedileriniz tarama işleminden sonra tüylerini yalayacaktır. Her ne kadar kuru şampuanların kediler için zararlı olmadığı söylense de yine de yan etkileri olabileceğinde ısrarlıyım. Toz şampuanların daha basit bir alternatifi de bulunmakta ; bildiğimiz bebek pudrası. İlle de toz şampuanlardan almak yerine, bir marketten bebek pudrası alıp kedinizi taramada kullanabilirsiniz. (Erkek berberlerinde tıraş sonrasında bebek pudrasının kullanılması da yine aynı sebepten ötürüdür. Pudra kılları rahatlıkla toplayarak ciltten uzaklaştırır.) Bir ölçü bebek pudrasını elinize dökerek kedinizin tüylerini hafifçe pudralayabilirsiniz. Pudralamadan sonra yavaş yavaş bir fırça yardımı ile tüyleri taramaya başlayabilirsiniz. Pudrayı doğrudan tüylerin üzerine dökmeye kalkışmamalısınız. Zira hem gereğinden fazla dökebilir hem de kedinizin hareket etmesi halinde pudra tozu ile burnunun tahriş olmasına sebep olabilirisiniz. Kediler genellikle pudra ile taranmaktan hoşnut olmaktadır. Üstelik kedinizin üzerinde hoş bir koku da bırakmaktadır. (Pudra ile taramayı da abartmamalısınız. En fazla haftada bir kere tercih edilebilir.)

Acil durumlarda kedinizi banyoda yıkamanız halinde ise yapmanız gerekenler;

 • Banyo ortamı yeterince sıcak olmalıdır.
 • Öncelikle küveti 5 santim derinliğinde ılık su ile doldurun. Küveti su ile doldurduktan sonra hem küvetteki suyun hem de akar sıcak suyun ısısını kontrol edin.Asla su çok sıcak olmamalıdır.
 • Banyoda küvetten kaçması halinde onun ya da sizin yaralanmasına sebep olabilecek maddeleri kontrol altına alın.
 • Kedinize banyoya sinirli hareketlerle sokmayın. Olabildiğince yumuşak bir şekilde ve onu severek banyoya alın. Banyoda sükunetin sağlandığından emin olduktan sonra onu yavaşça küvetin içine koyun.
 • Bir elinizle onu tutup bir elinizle de akar sudan ya da küvetin içindeki sudan yararlanarak kibar hareketlerle tüylerini ıslatın.
 • Tüylerin ıslanmasının ardından yumuşak el hareketleri ile tüyleri şampuanlayın. Çok şampuan kullanmayın ve de gözlerine, burnuna, ağzına şampuanı kaçırmayın. Bu yüzden kafasını mümkünse yıkamayın.
 • Şampuanladıktan sonra yine yavaş hareketlerle tüylerini su ile durulayın.
 • Tekrar tekrar şampuan ve su uygulamayın. Bir kez şampuanlamanız yeterli olmalıdır. Aşırı şampuan kullanımında derisini kurutabilirsiniz.
 • Banyonun bitiminde onu hemen havlu ile kurulayın. Tüylerin ıslaklığını iyice alıncaya kadar onu kurulayın. Ama kurulama işlemini sert hareketlerle yapmayın.
 • Eğer kediniz tahammül edebiliyorsa çok gürültücü olmayan bir saç kurutma makinesi ile tüyleri kurutmaya çalışın. Saç kurutma makinesini çok yakın tutmayın, yüzüne uygulamayın.
 • Eğer saç kurutma makinesine hiç bir şekilde izin vermiyorsa, başka bir kuru havlu ile onu sarıp yazın rüzgar almayan bir odaya kışın ise içinde rahatça hareket edebileceği bir kedi evine alıp kedi evini de kaloriferin yanına koyun.
 • Banyodan sonra hemen dolaşmasına izin vermeyin. Aksi takdirde üşütebilir ve de nemli tüylerini kirletebilir.
 • Sıhhatler olsun!

Banyo kediler için stres de dahil olmak üzere türlü sıkıntıları beraberinde getirebilir. Kaçma teşebbüslerinde yaralanmalar, üşütmeler hiç istemediğiniz sonuçlarla sizi karşılaştırılabilir. Bu sebeple mecbur kalmadıkça kedilerinizi yıkamamanızı öneririm. Bırakın onlar en sevdikleri köşede küçük patileri ile günlük temizliklerini her zaman olduğu gibi yapmaya devam etsinler.

 

Video : http://www.uzmantv.com/kedi-nasil-yikanir

Hakkında Burak DİKBAŞ

Kediler güllere benzer. Seviyorsanız, tırnakları canınızı acıtmaz 😻 Hayvan aşığı 🐾

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*